CGA5F2X8R2A473K085AD
Mfr.Part #
CGA5F2X8R2A473K085AD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.047UF 100V 1206 EPOXY
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X8R
Height :
850μm
Capacitance :
0.047µF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Thickness :
838.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.033 0.85mm
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±10%
Feature :
Epoxy Mountable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ROHS3 Compliant
Weight :
16.187578mg
TDK Corporation CGA5F2X8R2A473K085AD
CGA 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 1206 (3216 Metric)
CGA5F2X8R2A473K085AD Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
CGA5F2X8R2A473K085AD Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V