CGA5F2X8R1E474K
Mfr.Part #
CGA5F2X8R1E474K
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R 1206
Stock
2
In Stock :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Temperature
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
3216
JESD-609 Code :
e3
Height :
850μm
Case Code (Imperial) :
1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X8R
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X8R
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
CGA5F2X8R1E474K
TDK Corporation CGA5F2X8R1E474K
CGA 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)