CGA5F2C0G2A562J085AA
Mfr.Part #
CGA5F2C0G2A562J085AA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G 1206
Ceramic Capacitors
Height :
850μm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
HTS Code :
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
16.187578mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
5600pF
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
CGA
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
TDK Corporation CGA5F2C0G2A562J085AA
CGA 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)