CFR-50JT-52-27R
Mfr.Part #
CFR-50JT-52-27R
Description
RES 27 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
27Ohm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm