CFR-50JB-52-5M6
Mfr.Part #
CFR-50JB-52-5M6
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance :
5.6MOhm
Lead Diameter :
0.55 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Cylindrical
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CFR-50JB-52-5M6
YAGEO CFR-50JB-52-5M6
FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,