CDM2208-800FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDM2208-800FP
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 8A TO220
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Polarity/Channel Type :
N-Channel
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package Shape :
RECTANGULAR
DS Breakdown Voltage-Min :
800 V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Reach Compliance Code :
Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
1.6 Ω
Vgs (Max) :
30V
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
32 A
FET Feature :
Supplier Device Package :
TO-220FP
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
24.45 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.6Ohm @ 4A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A (Tc)
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation (Max) :
57W (Tc)
Terminal Position :
Single
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Transistor Element Material :
SILICON
Product Status :
Obsolete
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminals :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
534 mJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1110 pF @ 25 V