CDFR13W3213L462
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDFR13W3213L462
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Contact Form :
Machined
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
1 Row
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
CDFR
RoHS :
Details
Packaging :
Tray
Backset Spacing :
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Voltage Rating :
1 kV
Current Rating (Amps) :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Filter Type :
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Pin
Base Product Number :
CDFR13W
Contact Arrangement :
13W3
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Tradename :
NANOOK
Number of Positions :
13 Position
Package :
Tray
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Material :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
IP Rating :
IP67
Datasheets
CDFR13W3213L462
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp CDFR13W3213L462 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, CDFR13W3213L462 pinout, CDFR13W3213L462 datasheet PDF, CDFR13W3213L462 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp CDFR13W3213L462 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp CDFR13W3213L462
CDFR Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated