C1632X7R0J105M070AC
Mfr.Part #
C1632X7R0J105M070AC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0612
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±20%
Thickness :
787.4μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
HTS Code :
Weight :
13.210878mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Series :
C
TDK Corporation C1632X7R0J105M070AC
C 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
C1632X7R0J105M070AC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
C1632X7R0J105M070AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V