C1632X5R1E224M070AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1632X5R1E224M070AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0612 (1632 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0612
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.7mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
0612
Series :
C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.22µF
Case Code (Metric) :
1632
Temperature Characteristics Code :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Thickness :
838.2μm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
3.2mm
Package / Case :
0612 (1632 Metric)
TDK Corporation C1632X5R1E224M070AC
C 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
C1632X5R1E224M070AC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1632X5R1E224M070AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm