C1632X5R0J475K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1632X5R0J475K
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0612 (1632 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0612
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Package / Case :
0612 (1632 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
1.3mm
Temperature Coefficient :
X5R
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
1.4478mm
Width :
3.2mm
Capacitance :
4.7μF
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
C
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Length :
1.6mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
C1632X5R0J475K
TDK Corporation C1632X5R0J475K
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
C1632X5R0J475K Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
C1632X5R0J475K Features
a size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V