BZM55B30
Mfr.Part #
BZM55B30
Manufacturer
Rectron USA
Description
ZENER 30V 500MW MICRO-MELF
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Pins :
Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 22V
Voltage Tolerance :
2%
13 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Impedance-Max :
220Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Impedance :
80Ohm
Zener Voltage :
30V
Datasheets
BZM55B30
Rectron USA BZM55B30
ZENER DIODE 220Ohm 30V 100nA @ 22V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B30-TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 22V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
BZM55B30-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 22V
100nA @ 22V is the maximum voltage (Tol)