BZM55B15-TR
Mfr.Part #
BZM55B15-TR
Description
DIODE ZENER 15V 500MW MICROMELF
Impedance :
30Ohm
Impedance-Max :
110Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
Zener Voltage :
15V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Power Dissipation :
500mW
Test Current :
5mA
Number of Pins :
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
BZM55B15-TR
Vishay BZM55B15-TR
ZENER DIODE 110Ohm 15V 100nA @ 11V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B15-TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 11V is required.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZM55B15-TR Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)