BZM55B11-TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZM55B11-TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 500MW MICROMELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Pin Count :
2
Polarity :
Unidirectional
Contact Plating :
Silver, Tin
Reference Voltage :
11V
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e2
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance-Max :
70Ohm
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESD Protection :
No
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance :
2%
Power Dissipation :
500mW
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
11V
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Terminal Position :
END
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8.2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
TIN SILVER
Test Current :
5mA
Impedance :
20Ohm
Number of Pins :
Terminal Form :
WRAP AROUND
Datasheets
BZM55B11-TR3
Vishay BZM55B11-TR3
ZENER DIODE 70Ohm 11V 100nA @ 8.2V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
BZM55B11-TR3 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 8.2V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
BZM55B11-TR3 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8.2V
100nA @ 8.2V is the maximum voltage (Tol)