BUK9K35-60E,115
Mfr.Part #
BUK9K35-60E,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Description
MOSFET 2N-CH 60V 22A LFPAK56D
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Surface Mount :
yes
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Contact Plating :
Tin
Drain-source On Resistance-Max :
0.035Ohm
Max Dual Supply Voltage :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
20.5 ns
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1081pF @ 25V
Power Dissipation :
38W
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Number of Pins :
8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14.2nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
32m Ω @ 5A, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
19.5 mJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.1V @ 1mA
FET Feature :
Logic Level Gate
Element Configuration :
Dual
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
6
Turn-Off Delay Time :
3.9 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Pin Count :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
10 ns
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
DRAIN
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Number of Channels :
2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
90A
Rise Time :
3.7ns
Max Power Dissipation :
38W
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Datasheets
BUK9K35-60E,115
Nexperia BUK9K35-60E,115
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26