BSM50GD120DN2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BSM50GD120DN2G
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 78A 400W
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
33nF @ 25V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Max Collector Current :
72A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.7V @ 15V, 50A
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-T39
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Pins :
21
Terminal Position :
UPPER
ECCN Code :
EAR99
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Pin Count :
39
Number of Elements :
6
Current - Collector (Ic) (Max) :
78A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
150°C TJ
Transistor Application :
POWER CONTROL
Number of Terminations :
39
Published :
2012
Power Dissipation :
400W
Mount :
Screw
NTC Thermistor :
No
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.5V
Input :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Full Bridge
Turn On Time :
100 ns
VCEsat-Max :
3.7 V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Turn Off Time-Nom (toff) :
450 ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Package / Case :
Module
Datasheets
BSM50GD120DN2G
Description
The IGBT Power Module BSM50GD120DN2G is an IGBT Power Module. For an almost unlimited number of applications, we provide cutting-edge IGBT power modules in various product families, configurations, current ratings, and IGBT chip generations. IGBT technology is used in the 62 mm, Easy, and Econo families, as well as the IHM / IHV B-series, PrimePACKTM, and XHPTM power modules. Chopper, dual, PIM, four-pack, six-pack, twelve-pack, three-level, booster, or single switch configurations are available, with current ratings ranging from 6 to 3600 A. IGBT modules come in a variety of sizes, from a few hundred watts to many megawatts. The remarkable performance, efficiency, and lifespan of these extremely reliable devices benefit general purpose drives, traction, servo-units, and renewable energy applications such as solar inverters and wind turbines.