BSM25GP120BPSA1
Mfr.Part #
BSM25GP120BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-211
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Series :
Product Status :
Not For New Designs
Product Type :
IGBT Modules
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Infineon
Package / Case :
Module
Configuration :
Three Phase Inverter
Brand :
Current - Collector Cutoff (Max) :
500 µA
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
1.5 nF @ 25 V
Product :
IGBT Silicon Modules
Base Product Number :
BSM25G
NTC Thermistor :
yes
Power - Max :
230 W
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max) :
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.55V @ 15V, 25A
Subcategory :
IGBTs
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
AG-ECONO2B
Product Category :
IGBT Modules
IGBT Type :
Package :
Tray
RoHS :
Details
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V