BHR-40-VUA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BHR-40-VUA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Body Depth :
0.358 inch
Series :
BHR
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mounting Option 1 :
LOCKING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.346 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
1A
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Additional Feature :
RoHS Compliant
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Durability :
500 Cycles
Insulation Height :
0.346 8.80mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Conductors :
ONE
Insulation Color :
Black
Voltage - Rated :
250VAC
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Keying Slot
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Length - Termination :
0.13 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL, CSA
Connector Type :
Header
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Datasheets
BHR-40-VUA
Adam Tech BHR-40-VUA
BHR Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 40-Position Board to Board or Cable 0.346 8.80mm Height