B82724A2512N020
Mfr.Part #
B82724A2512N020
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Description
CMC 4.1MH 5.1A 2LN TH
Common Mode Chokes
HTS Code :
Approval Agency :
ENEC, UR, VDE
DC Resistance (DCR) (Max) :
46 mOhm (Typ)
Length :
33.0962mm
Shielding :
No
Voltage - Rated AC :
250V
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
B82724
Number of Functions :
2
Size / Dimension :
1.303 L x 1.280 W (33.10mm x 32.50mm)
Ratings :
Number of Lines :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Tray
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pin
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) - Parallel :
46mOhm
Inductance @ Frequency :
4.1mH @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Diameter :
0.7 mm
Packaging :
Tray
Height :
19.7104mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height (Max) :
0.776 (19.70mm)
Inductance-Nom (L) :
4100 μH
ECCN Code :
EAR99
Filter Type :
Power Line
Approvals :
ENEC, UR, VDE
Current Rating (Max) :
5.1A
Voltage Rating - DC :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.01MHz
Voltage Rating - AC :
250V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Tolerance :
30%
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Core Material :
Ferrite
Features :
Width :
32.512mm
Datasheets
B82724A2512N020
EPCOS (TDK) B82724A2512N020
B82724A2512N020 datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD