B78148T1222K9
Mfr.Part #
B78148T1222K9
Description
FIXED IND 2.2UH 520MA 350MOHM TH
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
5mm
Test Frequency :
7.96MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.96MHZ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
520mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Composition :
Wirewound
Operating Temperature (Max) :
125°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Current Rating :
520mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
9.8044mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Inductance :
2.2 µH
DC Current :
520mA
Weight :
250mg
Material - Core :
Ferrite
Lead/Base Style :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height :
13mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) - Parallel :
350mOhm
Datasheets
B78148T1222K9
B78148T1222K9 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD