B78108T1123K009
Mfr.Part #
B78108T1123K009
Description
FIXED IND 12UH 190MA 2.4 OHM TH
Shielding :
No
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Material - Core :
Ferrite
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 2.52MHZ
Lead/Base Style :
Axial
Rated Current-Max :
0.19A
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
3.3mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Inductance-Nom (L) :
12 µH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Inductance :
12 µH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
10%
Surface Mount :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
DC Current :
190mA
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Length :
9.8mm
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) - Parallel :
320mOhm
Number of Functions :
1
Datasheets
B78108T1123K009
EPCOS (TDK) B78108T1123K009
B78108T1123K009 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD