B78108T1104K000
Mfr.Part #
B78108T1104K000
Description
FIXED IND 100UH 85MA 12.5 OHM TH
Fixed Inductors
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead/Base Style :
Axial
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Shielding :
No
Terminal Shape :
Wire
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 2.52MHZ
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Diameter :
3.3mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
Operating Temperature (Min) :
-55°C
DC Current :
85mA
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) - Parallel :
12.5Ohm
Number of Functions :
1
Surface Mount :
No
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
Packaging :
Tape and Reel
Resistance :
12.5Ohm
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
85A
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
100 µH
JESD-609 Code :
e3
Length :
9.8mm
Datasheets
B78108T1104K000
EPCOS (TDK) B78108T1104K000
B78108T1104K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD