B57861S0302H040
Mfr.Part #
B57861S0302H040
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 3KOHM 3988K BEAD
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
Radial
Thermal Sensitivity Index :
3988 K
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Rated Power Dissipation (P) :
0.06W
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Resistance :
3000Ohm
Contact Plating :
Silver
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Tolerance :
3%
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B57861S0302H040
EPCOS (TDK) B57861S0302H040
NTC THERMISTOR Tolerance:3% Bulk
B57861S0302H040 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 155°C. A NTC thermistor can operate at a temperature of -55°C for reliability. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.06W.
B57861S0302H040 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
3000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.06W
3% Tolerance