B57561G1104G000
Mfr.Part #
B57561G1104G000
Package / Case
Bead, Glass
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 100KOHM 4072K BEAD
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B Value Tolerance :
±1%
Lead Length :
2.53 64.20mm
Package / Case :
Bead, Glass
Resistance :
100kOhm
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Through Hole
Resistance in Ω @ 25°C :
100k
B25/100 :
4092K
Power - Max :
50mW
B25/85 :
4072K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~260°C
Datasheets
B57561G1104G000
EPCOS (TDK) B57561G1104G000
100k Through Hole -55°C~260°C 4072K B Value Tolerance:±1% Bulk
B57561G1104G000 Overview
There is a package of a Bulk in which NTC thermistors can be found. We have included it in the Bead, Glass package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±2% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -55°C~260°C temperature in order to provide reliable performance. In the NTC thermometers, 50mW is the maximum power setting.
B57561G1104G000 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~260°C
100kOhm Resistance