B57561G0202H000
Mfr.Part #
B57561G0202H000
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3405K BEAD
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±3%
B25/85 :
3405K
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Max Operating Temperature :
200°C
Power - Max :
50mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Radial
Resistance :
2kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
300 µm
Power Rating :
50mW
Operating Temperature :
-55°C~200°C
B25/100 :
3420K
Factory Lead Time :
22 Weeks
Diameter :
3mm
Tolerance :
3%
B Value Tolerance :
±1%
Published :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Bead
Datasheets
B57561G0202H000
EPCOS (TDK) B57561G0202H000
Tolerance:3% 2k Through Hole -55°C~200°C 3405K B Value Tolerance:±1% Bulk
B57561G0202H000 Overview
The package for NTC thermistors is a Bulk. As a convenience, it is included in the package Bead. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±3%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -55°C~200°C for reliable performance. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 200°C facilitates reliable operation. Thermistors can operate at -55°C for reliability. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. The NTC thermistors can set a maximum power of 50mW.
B57561G0202H000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~200°C
2kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
3% Tolerance