B57550G1103H005
Mfr.Part #
B57550G1103H005
Package / Case
Bead, Glass
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3612K BEAD
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
B25/50 :
B25/85 :
3612K
Subcategory :
Thermistors
Mounting Type :
Through Hole
3625K
Product Status :
Active
Package / Case :
Bead, Glass
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Length - Lead Wire :
2.80 (71.00mm)
Brand :
Diameter :
1.3 mm
Tolerance :
3 %
Product Category :
NTC Thermistors
RoHS :
Details
B Value Tolerance :
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
2.2 mm
Power - Max :
32mW
Packaging :
Bulk
Product Type :
NTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±3%
Lead Diameter :
0.2 mm
Power Rating :
32 mW
Resistance :
10 kOhms
Termination Style :
Radial
Type :
NTC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
B0/50 :
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
B57550G1103H005
EPCOS (TDK) B57550G1103H005
-- Series Tolerance:3 % Through Hole -55°C ~ 200°C 3612K B Value Tolerance:-- Bulk
B57550G1103H005 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package Bead, Glass. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±3% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C ~ 200°C. The thermistors set their maximum power to 32mW.
B57550G1103H005 Features
Package/Case: Bulk
-- Series
Operating Temperature: -55°C ~ 200°C
10 kOhms Resistance
Mounting Type: Through Hole
3 % Tolerance