B57431V2222J62
Mfr.Part #
B57431V2222J62
Description
THERMISTOR NTC 2.2KOHM 0805
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Max Operating Temperature :
125°C
Power Dissipation-Max :
210mW
Accuracy :
3 %
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Thermal Sensitivity Index :
4470 K
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Width :
1.25mm
HTS Code :
Resistance :
2.2kOhm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
1.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Power Rating :
210mW
Datasheets
B57431V2222J62
EPCOS (TDK) B57431V2222J62
NTC THERMISTOR Tolerance:5% Tape & Reel (TR)
B57431V2222J62 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). For convenience, it is included in the 0805 package. The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. For reliability, NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work.
B57431V2222J62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
2.2kOhm Resistance
5% Tolerance