B57411V2331K62
Mfr.Part #
B57411V2331K62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 330OHM 3500K 0805
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Power - Max :
210mW
Resistance Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Rated Power Dissipation (P) :
0.21W
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
B25/85 :
3540K
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
B25/50 :
3500K
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thermal Sensitivity Index :
B Value Tolerance :
±3%
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Resistance in Ω @ 25°C :
330
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Datasheets
B57411V2331K62
EPCOS (TDK) B57411V2331K62
NTC THERMISTOR 330 Surface Mount -55°C~125°C 3540K B Value Tolerance:±3% Tape & Reel (TR)
B57411V2331K62 Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the 0805 (2012 Metric) package. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±10%. Set NTC thermistors to -55°C~125°C for reliable performance. An NTC thermistor has a total of 2 terminations. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 210mW. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.21W.
B57411V2331K62 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
Rated Power Dissipation: 0.21W