B57411V2151J62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B57411V2151J62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
THERMISTOR NTC 150OHM 3500K 0805
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Additional Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
5%
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
150Ohm
Number of Terminations :
2
Height :
1.3mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
210mW
Power Rating :
210mW
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Thermal Sensitivity Index :
3540 K
HTS Code :
Length :
2mm
Width :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
B57411V2151J62
EPCOS (TDK) B57411V2151J62
NTC THERMISTOR Tolerance:5% Tape & Reel (TR)
B57411V2151J62 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. NTC thermistors have a total of 2 terminals. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly.
B57411V2151J62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
150Ohm Resistance
5% Tolerance