B57350V2104H460
Mfr.Part #
B57350V2104H460
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
NTC THERMISTOR 0603 100K H60 B-4
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance Tolerance :
±3%
Resistance :
100 kOhms
B0/50 :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
B Value Tolerance :
±1%
Subcategory :
Thermistors
Product Type :
NTC Thermistors
Length - Lead Wire :
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
3 %
Power Rating :
180 mW
Series :
B573V2
Width :
0.8 mm
B25/85 :
4260K
Type :
NTC
Product Category :
NTC Thermistors
Brand :
Power - Max :
180 mW
B25/75 :
4200K
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.9 mm
Length :
1.6 mm
Resistance in Ohms @ 25°C :
100k
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
B57350V2104H460
EPCOS (TDK) B57350V2104H460
B573V2 Series Tolerance:3 % Surface Mount -55°C ~ 125°C 4260K B Value Tolerance:±1% Cut Tape
B57350V2104H460 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Cut Tape. 0603 (1608 metric) includes it as a convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±3%. A temperature setting of -55°C ~ 125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. Temperatures can be set by the NTC thermistors to 180 mW at any time.
B57350V2104H460 Features
Package/Case: Cut Tape
B573V2 Series
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
100 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
3 % Tolerance