B57164K0471J000
Mfr.Part #
B57164K0471J000
Package / Case
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 470OHM 3450K DISC
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance in Ω @ 25°C :
470
Lead Length :
1.42 36.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance Tolerance :
±5%
Thermal Sensitivity Index :
3450 K
JESD-609 Code :
e3
Power - Max :
450mW
Published :
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
B25/100 :
3450K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
B Value Tolerance :
±3%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
Radial
Package / Case :
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.45W
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Datasheets
B57164K0471J000
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors EPCOS (TDK) B57164K0471J000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W, Number of Terminations:2, B57164K0471J000 pinout, B57164K0471J000 datasheet PDF, B57164K0471J000 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors EPCOS (TDK) B57164K0471J000 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B57164K0471J000
NTC THERMISTOR 470 Through Hole -55°C~125°C B Value Tolerance:±3% Bulk
B57164K0471J000 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. For convenience, it is included in the Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55°C~125°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. The maximum power set by the NTC thermistors is 450mW. The electronic component can absorb power dissipation of 0.45W.
B57164K0471J000 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~125°C
Rated Power Dissipation: 0.45W