B43888D5156M002
Mfr.Part #
B43888D5156M002
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B43888
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
15μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Datasheets
B43888D5156M002
B43888 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar Radial, Can