B43888A9686M000
Mfr.Part #
B43888A9686M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-25°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
18mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Max Operating Temperature :
105°C
Tan Delta :
0.24
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
8000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.9Ohm
Package / Case :
Radial
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
68µF
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.04A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.831mA
Reference Standard :
IEC60384-4
Datasheets
B43888A9686M000
EPCOS (TDK) B43888A9686M000
68μF Capacitor 20% Bulk 1.04A 7.5mm Radial