B43888A9336M000
Mfr.Part #
B43888A9336M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.411mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Series :
B43888
Reference Standard :
IEC60384-4
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Capacitance :
33μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.1Ohm @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
620mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Operating Temperature (Max) :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
B43888A9336M000
EPCOS (TDK) B43888A9336M000
B43888 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm Polar Radial, Can