B43851G2476M000
Mfr.Part #
B43851G2476M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Capacitance :
47μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.3Ohm
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
203mA
Tolerance :
20%
Packing Method :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
0.3675mA
Max Operating Temperature :
105°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
B43851G2476M000
47μF Capacitor 20% 203mA 5mm Radial