B43821A4157M000
Mfr.Part #
B43821A4157M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V RADIAL
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2Ohm @ 120Hz
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B43821
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
700mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43821A4157M000
EPCOS (TDK) B43821A4157M000
B43821 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can