B43770A5128M000
Mfr.Part #
B43770A5128M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
31.7mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Aluminum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
3.09285mA
Packing Method :
Bulk
Test Frequency :
10kHz
Capacitance :
1.2mF
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-25°C
Mounting Feature :
Stud Mount
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
11.4A
Length :
105.3mm
Diameter :
76.9mm
Terminal Shape :
Binding Post
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B43770A5128M000
1.2mF Capacitor 20% 11.4A 31.7mm Aluminum