B43770A4158M003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43770A4158M003
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
2.681 68.10mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Series :
B43770
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Diameter :
91mm
Length :
144.1mm
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
350V
Test Frequency :
10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1500μF
Ripple Current :
26A
Impedance :
26mOhms
Life (Hours) :
8000 hours
Lead Pitch :
31.7mm
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
3.583Dia 91.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-25°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
B43770A4158M003
B43770 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26A 3.583Dia 91.00mm Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals