B43763A4478M000
Mfr.Part #
B43763A4478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
32mOhms
Ripple Current @ Low Frequency :
17.6A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
3.846 97.70mm
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Voltage - Rated :
350V
Series :
B43763
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43763A4478M000
B43763 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals