B43760A9478M000
Mfr.Part #
B43760A9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
13.7A
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
5.185 131.70mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
130.7mm
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
13.7A @ 100Hz
Voltage - Rated DC :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
6000 hours
Impedance :
24mOhms
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Diameter :
76.9mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Capacitance :
4700µF
Series :
B43760
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Screw
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Lead Pitch :
31.7mm
Voltage - Rated :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43760A9478M000
B43760 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.7A 3.028Dia 76.90mm Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals