B43750A5138M000
Mfr.Part #
B43750A5138M000
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
14.3A
Series :
B43750
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
3.843 97.60mm
Impedance :
73mOhms
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
3.583Dia 91.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.3A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
31.7mm
Termination :
Screw
Length :
96.6mm
8000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1300μF
Diameter :
91mm
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Voltage - Rated :
450V
Min Operating Temperature :
-25°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43750A5138M000
B43750 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.3A 3.583Dia 91.00mm -40°C~105°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals