B43750A5128M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43750A5128M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1200μF
Voltage - Rated DC :
450V
Test Frequency :
10kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
11.4A
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
8000 hours
Min Operating Temperature :
-25°C
Packaging :
Bulk
Length :
105.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
31.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.185 106.30mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Impedance :
80mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
450V
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Series :
B43750
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Diameter :
76.9mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11.4A @ 100Hz
Datasheets
B43750A5128M000
B43750 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.4A 3.028Dia 76.90mm Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals