B43743A9478M000
Mfr.Part #
B43743A9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
30mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
18.5A @ 100Hz
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
Height Seated (Max) :
4.693 119.20mm
Capacitance :
4700µF
Series :
B43743
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43743A9478M000
B43743 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals