B43742A9228M000
Mfr.Part #
B43742A9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Capacitance :
2200µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
B43742
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
7.69A @ 100Hz
Size / Dimension :
2.031Dia 51.60mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Datasheets
B43742A9228M000
EPCOS (TDK) B43742A9228M000
B43742 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.031Dia 51.60mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals