B43742A6108M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43742A6108M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
4.94A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
3.846 97.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Series :
B43742
Impedance :
110mOhm
Size / Dimension :
2.031Dia 51.60mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Datasheets
B43742A6108M000
EPCOS (TDK) B43742A6108M000
B43742 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.031Dia 51.60mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals