B43740A9688M003
Mfr.Part #
B43740A9688M003
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
6.8mF
Life (Hours) :
6000 hours
Packing Method :
Cardboard
Ripple Current :
17.5A
Leakage Current :
5.308642mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Chassis Mount
Package / Case :
Aluminum
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
31.7mm
Diameter :
76.9mm
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
168.7mm
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Binding Post
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Termination :
Screw
Surface Mount :
No
Datasheets
B43740A9688M003
6.8mF Capacitor 20% 17.5A 31.7mm Aluminum