B43740A9109M3
Mfr.Part #
B43740A9109M3
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Lead Pitch :
31.6992mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
12mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
8.728 221.70mm
Life (Hours) :
6000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
24.4A @ 100Hz
Series :
B43740
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
24.4A
Datasheets
B43740A9109M3
B43740 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 24.4A 3.028Dia 76.90mm Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals