B43733A9158M000
Mfr.Part #
B43733A9158M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
B43733
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.031Dia 51.60mm
Capacitance :
1500μF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
6.44A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
B43733A9158M000
B43733 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.031Dia 51.60mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals