B43733A2229M000
Mfr.Part #
B43733A2229M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
7.547 191.70mm
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Series :
B43733
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Polarization :
Polar
Capacitance :
22000µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.8mOhm @ 100Hz
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
33.9A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43733A2229M000
B43733 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals