B43713A9228M000
Mfr.Part #
B43713A9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Stock
15
In Stock :
15
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
8.34A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Voltage - Rated :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
2.031Dia 51.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2200µF
Datasheets
B43713A9228M000
EPCOS (TDK) B43713A9228M000
B43713 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.031Dia 51.60mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals