B43713A5108M000
Mfr.Part #
B43713A5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
5.29A @ 100Hz
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
2.031Dia 51.60mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43713A5108M000
EPCOS (TDK) B43713A5108M000
B43713 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.031Dia 51.60mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals